خانه / رشته‌ها / یادگیری ماشین

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین زیرمجموعه‌ای از علوم کامپیوتر است که از تکامل مطالعات در حوزه‌های بازشناسی الگو و نظریه‌ی یادگیری محاسباتی در هوش مصنوعی شکل گرفت. در سال ۱۹۵۹ آرتور ساموئل از پیشروان دنیای هوش مصنوعی، یادگیری ماشین را به عنوان بخشی از دانش تعریف کرد که به کامپیوترها توانمندی یادگیری بدون برنامه‌ریزی صریح را می‌دهد. در یادگیری ماشین به مطالعه‌ی الگوریتم‌هائی می‌پردازیم که با استفاده از داده‌ها، یاد می‌گیرند تا در آینده تصمیم‌گیری کنند. از زیرمجموعه‌های اصلی یادگیری ماشین می‌توان به یادگیری نظارتی، یادگیری بدون نظارت و یادگیری تقویتی اشاره کرد.

دوره یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

دوره یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد مشتمل بر ۲۰ جلسه است. در این جلسات اندرو اِن‌جی استاد دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه استنفورد به معرفی الگوریتم‌های اصلی موجود در یادگیری ماشین می‌پردازد. تمامی جلسه‌ها دارای زیرنویس هستند.
شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.

کتاب درسی این دوره

برای این درس مشاهده فایل‌های تصویری به همراه مطالعه نکات هر جلسه کافی است. با این وجود اندرو اِن‌جی کتاب‌های زیر را برای مطالعات تکمیلی معرفی کرده است. شما می‌توانید این کتاب‌ها را با کلیک بر روی عنوان هر یک، به رایگان از کتابخانه پوناتو دانلود کنید:
بازشناسی الگو و یادگیری ماشین (بیشاپ) (ویرایش اول ۲۰۰۶) طبقه بندی الگوها (دودا، هارت و استورک) (ویرایش دوم ۲۰۰۰) یادگیری ماشین (میشل) (ویرایش اول ۱۹۹۷) مقدمه‌ای بر یادگیری تقویتی (ساتن و بارتو) (ویرایش اول ۱۹۹۸)

سایر منابع این دوره

شما می‌توانید سایر منابع مرتبط با دوره یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد (شامل تمرین‌ها و حل آن‌ها، نکات هر جلسه و …) را با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر دانلود نمائید.
دانلود سایر منابع دوره یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

درباره استاد این دوره

اندرو اِن‌جی

اندرو یان-تاک ان‌جی یا به اختصار اندرو ان‌جی متولد سال ۱۹۷۶ در انگلستان، استاد هُنگ کُنگی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه استنفورد امریکا و دانشمند ارشد مرکز تحقیقات بایدو است. تحقیقات او عمدتاً بر روی یادگیری ماشین و یادگیری عمیق (Deep Learning) است. ان‌جی تحصیلات ابتدائی خود را در سنگاپور گذراند و پس از آن مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۹۷ در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کارنگی مِلون (CMU) در پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیای امریکا دریافت کرد. سپس به دانشگاه MIT رفت و عنوان کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۹۸ اخذ نمود و نهایتاً در سال ۲۰۰۲ دکترای خود را از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا گرفت.

خرید پستی

اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

درباره ی دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد
دانشگاه استنفورد یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای کشور آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است. این دانشگاه در سال ۱۸۸۵ به دست لیلند استنفورد و همسرش ساخته شد. این زوج دانشگاه را به یاد پسرشان که در ۱۶سالگی بر اثر تیفوئید درگذشته بود، ساختند. لیلند استنفورد زمین‌های کشاورزی خود را برای این کار اختصاص داد تا ایالت کالیفرنیا مرکز دانشگاهی بزرگی داشته‌باشد. جمعیت دانشجویان دانشگاه استنفورد در حدود ۷۰۰۰ نفر دانشجوی دوره‌های مقدماتی و حدود ۹۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی از ایالات متحده و سایر نقاط جهان است. این دانشگاه در منطقهٔ دره سیلیکون در ایالت کالیفرنیا واقع است و بسیاری از شرکت‌های معتبر در زمینه‌ی فناوری اطلاعات توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تۀسیس شده‌اند. از مشهورترین این شرکت‌ها می‌توان به سان مایکروسیستمز، هیولت پاکارد، یاهو، گوگل، الکترونیک آرتز و سیسکو اشاره کرد. از برجسته‌ترین چهره‌های ایرانی تحصیل‌کرده در این دانشگاه می‌توان سیمین دانشور نویسندۀ مشهور، علی حاجی‌میری استاد دانشگاه کلتک، امید کردستانی مدیر مالی شرکت گوگل، وارتان گریگوریان مدیر بنیاد کارنگی، و محمدرضا عارف معاون اول سیدمحمد خاتمی را نام برد. همچنین، می‌توان در بین استادان ایرانی این دانشگاه، به دکتر مریم میرزاخانی، نخستین بانوی برنده‌ی مدال فیلدز در ریاضیات، اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *