خانه / رشته‌ها / رشته‌های دانشگاهی / برق / مدارها و الکترونیک

مدارها و الکترونیک

مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT


دوره مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT

دوره “مدارها و الکترونیک” اولین درس از بین دروس طراحی مدار برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق و کامپیوتر است. این دوره توسط آنانت آگاروال استاد برجسته دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه MIT در ۲۶ جلسه تدریس می‌شود.
نویسندگان کتاب مبانی مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال یعنی آنانت آگراوال و جفری لانگ هشت سال تلاش کردند تا روشی جدید را در تدریس درس مدارهای الکتریکی بنیان‌گذاری کنند. برای چندین دهه، درسی در دانشگاه MIT در حوزه مدارها ارائه می‌شد که تمامی دانشجویان کارشناسی مهندسی برق باید آن را می‌گذراندند. در اواسط دهه ۱۹۹۰ با پیشرفت‌های گسترده در حوزه نیمه‌هادی‌ها و علوم کامپیوتر، بسیاری از بخش‌های این درس عملا بلااستفاده به حساب می‌آمدند. در این زمان آگاروال و لانگ تصمیم گرفتند با برقرار کردن رابطه‌ای قوی بین سیستم‌های آنالوگ و سیستم‌های دیجیتال، درسی جدید را برای دانشجویان مهندسی برق و مهندسی کامپیوترایجاد کنند.
در این دوره آموزشی مبانی تحلیل و ساده‌سازی مدارها تدریس می‌شود. موضوعات زیر در طول دوره پوشش داده می‌شوند:

 • شبکه‌ها و عناصر مقاومتی
 • منابع مستقل و وابسته
 • سوئیچ‌ها و ترانزیستورهای MOS
 • ساده‌سازی دیجیتال
 • تقویت‌کننده‌ها
 • عناصر ذخیره انرژی
 • دینامیک شبکه‌های مرتبه اول و مرتبه دوم
 • طراحی در حوزه‌های زمان و فرکانس
 • مدارات دیجیتال و آنالوگ و کاربرد آن‌ها

پس از پایان این دوره شما توانمندی‌های زیر را به دست می‌آورید:
 • استفاده از این ابزارهای مهندسی برای تحلیل و طراحی مدارات الکترونیکی ساده.
 • فرموله کردن و حل معادلات دیفرانسیلی که رفتار مدارات دارای عناصر ذخیره‌کننده انرژی در حوزه زمان را توصیف می‌کنند.
 • توصیف شهودی رفتار تقریبی مدارات دارای عناصر ذخیره‌کننده انرژی در حوزه‌های زمان و فرکانس.
 • فهم مفاهیم استفاده از مدل‌های ساده برای بازنمائی عناصر اکتیو و غیرخطی در مدارها نظیر MOSFETها.
 • فهم روابط بین رفتار واقعی عناصر مدار و بازنمائی ریاضیاتی آن‌ها.

شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.


کتاب درسی این دوره

کتاب مرجعی که در این درس توسط استاد استفاده می‌شود کتاب مبانی مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال نوشته آنانت آگاروال و جفری لانگ است. شما می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌های زیر مشخصات این کتاب و حل‌المسائل آن را در کتابخانه‌ی پوناتو مشاهده کنید و نسبت به دریافت فایل آن‌ها اقدام نمائید:
مبانی مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال (آگاروال و لانگ) (ویرایش اول ۲۰۰۵)
حل‌المسائل مبانی مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال (آگاروال و لانگ) (ویرایش اول ۲۰۰۵)


سایر منابع این دوره

شما می‌توانید سایر منابع مرتبط با دوره مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT (شامل بخش‌های خواندنی برای هر جلسه، تمرینات مرتبط و …) را با کلیک بر روی دگمه زیر دانلود نمائید.
دانلود سایر منابع دوره آموزشی مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT

درباره استاد این دوره

پروفسور آنانت آگاروال

آنانت آگاروال مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را از دانشگاه IIT Madras در هند و مدارک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از دانشگاه استنفورد امریکا دریافت کرده است. او در سال ۱۹۸۸ به دانشکده برق و علوم کامپیوتر دانشگاه MIT پیوست و به تدریس دروس معماری کامپیوتر، مدارهای الکتریکی، الکترونیک، VLSI و مدارهای منطقی پرداخت و در حال حاضر ریاست آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی (CSAIL) این دانشگاه را بر عهده دارد. حوزه‌های تحقیقاتی موردعلاقه او معماری کامپیوترهای موازی و سیستم‌های نرم‌افزاری ابری است.


خرید پستی

اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه مدارها و الکترونیک دانشگاه MIT
درباره ی دانشگاه MIT

دانشگاه MIT
مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است که در سال 1861 تاسیس شده و دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی است. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل و ۴۷ مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران خود شده‌است. از میان ایرانیان فارغ‌التحصیل این دانشگاه می‌توان به وزیر سابق امور خارجه علی‌اکبر صالحی و محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *