خانه / رشته‌ها / رشته‌های دانشگاهی / برق / مدارهای مجتمع دیجیتال

مدارهای مجتمع دیجیتال

مدارهای مجتمع دیجیتال دانشگاه برکلی

مدارهای مجتمع

تراشه، مدار یکپارچه، مدار مجتمع یا آی‌سی به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد نیمه‌رسانا (عموماً سیلیسیم همراه با میزان کنترل شده‌ای ناخالصی) در ابعادی کوچک (معمولاً کمتر از یک سانتی متر مربع) ساخته می‌شود. مدارات الکتریکی عموماً شامل المان مداری: مقاومت، خازن، سلف و ترانزیستور است. با توجه به اینکه فرآیند ساخت ترانزیستور در فناوری‌های مدارات مجتمع راحت‌تر از المان‌های پسیو دیگر است، طراحان ترجیح می دهند این المان‌های پسیو را توسط ترانزیستورها پیاده‌سازی کنند و تا حد ممکن تمامی المان‌های مدارات الکترونیکی را به ترانزیستور تبدیل نمایند، سپس با فناوری‌های ساخت مدارات مجتمع آن‌ها را پیاده‌سازی کنند. هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور است که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه‌هادی مانند سیلیکن قرار داده می‌شوند. امروزه تراشه‌ها در اکثر دستگاه‌های الکترونیکی و به ویژه رایانه‌ها در ابعادی گسترده بکار می‌روند. وجود تراشه‌ها مرهون کشفیات بشر درباره نیمه‌رساناها و پیشرفت‌های سریع پیرامون آن‌ها در میانه‌های سده‌ی بیستم است. مهم‌ترین المان مداری که در فناوری‌های مدار مجتمع ساخته می‌شود، ماسفت (MOSFET) است. شرکت اینتل به عنوان مهم‌ترین سازنده مدارات مجتمع در جهان شناخته شده است.

دوره مدارهای مجتمع دیجیتال دانشگاه برکلی


این دوره شامل ۲۵ جلسه است که تمامی جلسه‌ها دارای زیرنویس انگلیسی هستند. در این دوره پروفسور جان رابای استاد مشهور دانشگاه برکلی به معرفی مفاهیم اصلی مدارهای مجتمع دیجیتال می‌پردازد. مشاهده این دوره به تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند توصیه می‌شود.
شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.

کتاب درسی این دوره


کتاب اصلی که به عنوان منبع در این دوره استفاده می‌شود، کتاب مدارهای مجتمع دیجیتال نوشته جان رابای استاد این دوره است. ویرایش دوم این کتاب و حل‌المسائل آن در کتابخانه پوناتو موجود است که می‌توانید آن‌ها را با کلیک بر روی عناوین زیر به رایگان دانلود کنید:
مدارهای مجتمع دیجیتال: چشم انداز طراحی (رابای، چاندراکاسان و نیکولیچ) (ویرایش دوم ۲۰۰۳)
حل المسائل مدارهای مجتمع دیجیتال: چشم انداز طراحی (رابای، چاندراکاسان و نیکولیچ) (ویرایش دوم ۲۰۰۳)

درباره استاد این دوره


پروفسور جان رابای

جان رابای مدارک کارشناسی و دکترای خود را در رشته‌ی علوم کاربردی در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۳ از دانشگاه کاتولیک لووِن بلژیک دریافت کرد. پس از آن به مدت دو سال به عنوان پژوهشگر مهمان در دانشگاه برکلی فعالیت کرد و پس از گذراندن یک دوره دوساله در بلژیک، در سال ۱۹۸۷ به عضویت هیات علمی دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه برکلی درآمد. از آن زمان به بعد او به عنوان استاد مهمان در دانشگاه پاویا (ایتالیا)، دانشگاه واسه‌دا (ژاپن)، دانشگاه فنی دِلفت (هلند)، دانشگاه فنی ویکتوریا (استرالیا) و نیز دانشگاه نیوساوث‌ولز (استرالیا) فعالیت کرده است. از رابای تعداد زیادی مقاله در حوزه‌های پردازش سیگنال، اتوماسیونِ طراحی، و نیز طراحی سیستم‌های بی‌سیم و کم‌مصرف به چاپ رسیده است. علاوه بر این او نویسنده‌ی کتاب معروف مدارهای مجتمع دیجیتال است.

خرید پستی


اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه مدارهای مجتمع دیجیتال دانشگاه برکلی، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه مدارهای مجتمع دیجیتال

درباره ی دانشگاه برکلی

دانشگاه برکلی
دانشگاه کالیفرنیا، برکلی مشهور به دانشگاه برکلی در شرق خلیج سان‌فرانسیسکو و در شهر برکلی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده است، قدیمی‌ترین دانشگاه در سیستم دانشگاه‌های کالیفرنیا است و به‌همین دلیل به‌خصوص در رقابت‌های ورزشی از آن با نام کوتاه‌شده‌ی «کالیفرنیا» و گاهی کَل (Cal) یاد می‌شود. دانشگاه برکلی دومین دانشگاه برتر جهان در نظام رتبه‌بندی SJTU است و از این‌رو از بهترین فرصت‌های علمی و تحقیقاتی به‌حساب می‌آید. دانشگاه برکلی به‌افتخار جرج برکلی نامگذاری گردیده‌است. شهید دکتر مصطفی چمران تحصیلات خود در مقطع دکتری را در این دانشگاه به‌پایان رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *