جبر خطی

جبر خطی دانشگاه MIT

جبر خطی

جبر خطی شاخه‌ای از ریاضیات است که به بررسی فضاهای برداری و نگاشت‌های خطی بین آن‌ها می‌پردازد. این بررسی علاوه بر مطالعه‌ی خطوط، صفحات و زیرفضاها، ویژگی‌های مشترک تمام فضاهای برداری را نیز پوشش می‌دهد. تکنیک‌های استخراج‌شده از جبر خطی در هندسه تحلیلی، مهندسی، فیزیک، علوم طبیعی، علوم کامپیوتر، انیمیشن و نیز علوم اجتماعی (به‌ویژه اقتصاد) کاربردی است. با توجه به اینکه نظریه‌های موجود در جبر خطی بسیار قوی هستند، در بسیاری موارد برای تخین مدل‌های ریاضیاتی غیرخطی نیز از این مدل‌ها استفاده می‌شود. جبر خطی معمولاً شامل مطالعه موارد زیر است:
  • فضاهای برداری
  • تبدیل‌های خطی
  • زیرفضاها، بسط و پایه‌های فضاها
  • نظریه ماتریس‌ها
  • مقادیر ویژه و بردارهای ویژه
  • فضاهای ضرب داخلی

دوره جبر خطی دانشگاه MIT

در این دوره از جبر خطی که در ترم پائیز سال ۱۹۹۹ در دانشگاه MIT برگزار شده است، گیلبرت استرانگ استاد مشهور دانشگاه MIT به معرفی مفاهیم اصلی جبر خطی و نظریه‌ی ماتریس‌ها می‌پردازد.
این دوره شامل ۳۵ جلسه است که تمامی جلسه‌ها دارای زیرنویس انگلیسی هستند. یکی از ویژگی‌های خوب این درس استاد آن یعنی پروفسور گیلبرت استرانگ است که بیانی بسیار ساده دارد و زبان انگلیسی را بسیار شمرده صحبت می‌کند. مشاهده این دوره به تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند توصیه می‌شود.
شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.

کتاب درسی این دوره

کتاب اصلی که به عنوان منبع در این دوره استفاده می‌شود، کتاب مقدمه‌ای بر جبر خطی نوشته گیلبرت استرانگ است. ویرایش‌های مختلفی از این کتاب و حل‌المسائل آن در کتابخانه پوناتو موجود است که می‌توانید آن‌ها را با کلیک بر روی عنوان مورد نظر به رایگان دانلود کنید:
مقدمه‌ای بر جبر خطی (استرانگ) (ویرایش چهارم ۲۰۰۸)مقدمه‌ای بر جبر خطی (استرانگ) (ویرایش سوم ۲۰۰۳)حل المسائل مقدمه ای بر جبر خطی (استرانگ) (ویرایش سوم ۲۰۰۳)

سایر منابع این دوره

شما می‌توانید سایر منابع مرتبط با دوره جبر خطی دانشگاه MIT (شامل بخش‌های خواندنی برای هر جلسه، تمرینات مرتبط و …) را با کلیک بر روی دگمه زیر دانلود نمائید.
دانلود سایر منابع دوره آموزشی جبر خطی دانشگاه MIT

درباره استاد این دوره

پروفسور گیلبرت استرانگ

پروفسور گیلبرت استرانگ متولد سال ۱۹۳۴ در شیکاگو و استاد ریاضیات موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۵۵ از MIT گرفت. پس از آن به دانشگاه آکسفورد رفت و یک مدرک کارشناسی دیگر و نیز مدرک کارشناسی ارشد خود را از آنجا اخذ کرد و در سال ۱۹۵۹ دکترای خود را از دانشگاه کالیفرنیا در لس‌انجلس (UCLA) دریافت کرد. از همان زمان به دانشگاه MIT پیوست و در سال ۱۹۷۰ استاد تمام این دانشگاه شد. او نویسنده یازده کتاب در حوزه‌های مختلف ریاضی و مهندسی است. نوآوری‌های او در زمینه‌های نظریه اجزای محدود، حساب دیفرانسیل و انتگرالِ تغییرات، آنالیز ویولت و جبر خطی او را تبدیل به یکی از برجسته‌ترین اساتید ریاضی دانشگاه MIT کرده است. از دیگر دلایل شهرت استرانگ تدریس ریاضیات با زبانی ساده است که فهم آن را برای همگان لذت‌بخش می‌کند.

خرید پستی

اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه جبر خطی دانشگاه MIT، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه جبر خطی دانشگاه MIT

درباره ی دانشگاه MIT

دانشگاه MIT
مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است که در سال 1861 تاسیس شده و دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی است. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل و ۴۷ مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران خود شده‌است. از میان ایرانیان فارغ‌التحصیل این دانشگاه می‌توان به وزیر سابق امور خارجه علی‌اکبر صالحی و محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *