ترمودینامیک و سینتیک

ترمودینامیک و سینتیک دانشگاه MIT

ترمودینامیک

ترمودینامیک زیرشاخه‌ای از فیزیک است که به بررسی دما و گرما و نیز رابطه آن‌ها با کار و انرژی می‌پردازد. در ترمودینامیک متغیرهای ماکروسکوپیک نظیر انرژی درونی، انتروپی و فشار تعریف می‌شود و بیان می‌شود که رفتار این متغیرها در تمام مواد علاوه بر جنس مواد، وابسته به یک سری محدودیت است که به عنوان قوانین چهارگانه ترمودینامیک شناخته می‌شوند. از ترمودینامیک در حوزه‌های گسترده‌ای از علوم طبیعی و مهندسی استفاده می‌شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به شیمی فیزیک، مهندسی شیمی و نیز مهندسی مکانیک اشاره کرد. زیرشاخه‌های اصلی ترمودینامیک عبارتند از:

  • ترمودینامیک کلاسیک (Classical Thermodynamics)
  • ترمودینامیک تعادل محلی (Local Equilibrium Thermodynamics)
  • ترمودینامیک تعمیم‌یافته یا گسترش یافته (Generalized or Extended Thermodynamics)
  • ترمودینامیک آماری (Statistical Thermodynamics)


دوره ترمودینامیک و سینتیک دانشگاه MIT

در این دوره که به نام ترمودینامیک و سینتیک نام‌گذاری شده است به خواص تعادلی سیستم‌های ماکروسکوپیک، ترمودینامیک پایه، تعادل شیمیائی واکنش‌ها در فاز گازی و محلول و نیز سرعت واکنش‌های شیمیائی پرداخته می‌شود.
این دوره شامل ۳۶ جلسه است که تمامی جلسه‌ها دارای زیرنویس انگلیسی هستند. این دوره توسط دو تن از اساتید برجسته دانشکده شیمی دانشگاه MIT، پروفسور باوندی و پروفسور نلسون تدریس می‌شود. البته در جلسه سوم رابرت فیلد، دیگر استاد این دانشکده مبحث انرژی درونی را تدریس می‌کند. مشاهده این دوره به‌ویژه به تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند توصیه می‌شود.
شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.


کتاب درسی این دوره

در این دوره هم به موضوع ترمودینامیک شیمی و هم به موضوع سینتیک شیمیائی پرداخته می‌شود. کتاب اصلی که به عنوان منبع در این دوره استفاده می‌شود، کتاب شیمی فیزیک نوشته سیلبی، آلبرتی و باوندی است. مرجع دوم، کتاب معروف شیمی فیزیک اتکینز و دی‌پائولا است. شما می‌توانید این کتاب‌ها و دیگر مراجع معرفی‌شده برای این دوره را با کلیک بر روی دگمه‌های زیر از کتابخانه پوناتو به رایگان دانلود کنید:
شیمی فیزیک (سیلبی، آلبرتی و باوندی) (ویرایش چهارم ۲۰۰۴)
شیمی فیزیک (اتکینز و دی‌پائولا) (ویرایش نهم ۲۰۱۰)
حل المسائل شیمی فیزیک اتکینز (اتکینز و دی‌پائولا) (ویرایش نهم ۲۰۱۰)شیمی فیزیک (کاستلان) (ویرایش سوم ۱۹۸۳)سینتیک شیمیائی و دینامیک واکنش‌ها (هوستون) (ویرایش اول ۲۰۰۱)

سایر منابع این دوره

شما می‌توانید سایر منابع مرتبط با دوره ترمودینامیک و سینتیک دانشگاه MIT (شامل بخش‌های خواندنی برای هر جلسه، تمرینات مرتبط و …) را با کلیک بر روی دگمه زیر دانلود نمائید.
دانلود سایر منابع دوره آموزشی ترمودینامیک دانشگاه MIT

درباره اساتید این دوره

پروفسور مونگی باوندی

مونگی باوندی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ از دانشگاه هاروارد دریافت کرد و پس از دکترای شیمی خود را در سال ۱۹۸۸ از دانشگاه شیکاگو اخذ نمود. سپس به مدت دو سال به عنوان محقق فوق‌دکترا در آزمایشگاه‌های بِل بر روی مواد نانو به تحقیق پرداخت. او در سال ۱۹۹۰ به دانشگاه MIT پیوست و ظرف مدت شش سال به درجه‌ی استاد تمامی نائل آمد. او در حال حاضر سرپرست گروه تحقیقاتی باوندی در دانشگاه MIT است که تحقیقاتش بر روی نانوکریستال‌ها و به‌ویژه نانوکریستال‌های کوانتومی متمرکز است. او برنده‌ی جوایز دانشگاهی و ملی زیادی شده است. از جمله این جوایز می‌توان به جایزه تدریس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه MIT، جایزه کوبلنتز برای اسپکتروسکوپی مولکولی، جایزه ویلسونِ دانشکده شیمی دانشگاه هاروارد، جایزه شیمی مواد از وزارت انرژی امریکا و چندین جایزه دیگر اشاره کرد.

پروفسور کیت نلسون

کیت نلسون پس از اخذ مدرک دکترای خود در رشته شیمی فیزیک از دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۸۱ و یک سال فعالیت به عنوان محقق فوق‌دکترا در دانشگاه کالیفرنیا در لُس‌انجلس (UCLA)، در سال ۱۹۸۲ به دانشگاه MIT پیوست. حوزه‌های تحقیقاتی موردعلاقه او عبارتند از: اپتیک فوقِ‌سریع، طیف‌سنجی منسجم (Coherent Spectroscopy) و نیز کنترل منسجم بر روی دینامیک و ساختارِ اقدام‌جمعی (Coherent Control over Collective Dynamics and Structure) در فیزیک ماده‌چگال اشاره کرد. او در حال حاضر سرپرست گروه تحقیقاتی کیت نلسون در دانشگاه MIT است.

پروفسور رابرت فیلد

رابرت فیلد استاد دانشکده شیمی دانشگاه MIT است. او مدرک کارشناسی شیمی خود را در سال ۱۹۶۵ از کالج اَمهرست دریافت کرد. پس از آن دکترای خود را در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه هاروارد اخذ نمود و تا سال ۱۹۷۴ به عنوان محقق فوق‌دکترا در دانشگاه کالیفرنیا در سانتاباربارا (UCSB) به فعالیت پرداخت. او در سال ۱۹۷۴ به دانشگاه MIT پیوست و در سال ۱۹۹۹ استاد تمام دانشکده شیمی این دانشگاه شد.


خرید پستی

اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه ترمودینامیک و سینتیک دانشگاه MIT، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه ترمودینامیک دانشگاه MIT
درباره ی دانشگاه MIT

دانشگاه MIT
مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است که در سال 1861 تاسیس شده و دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی است. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل و ۴۷ مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران خود شده‌است. از میان ایرانیان فارغ‌التحصیل این دانشگاه می‌توان به وزیر سابق امور خارجه علی‌اکبر صالحی و محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش اشاره کرد.

یک دیدگاه

  1. مختار مهدیخانی

    خیلی عالی ،واقعا خوب تدریس میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *