خانه / رشته‌ها / فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک

فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک

فیزیک ۱ مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT

مکانیک کلاسیک

مکانیک کلاسیک، همراه با مکانیک کوانتومی دو زیرمجموعه اصلی فیزیک مکانیک هستند. مکانیک کلاسیک قوانین مرتبط با حرکت اجسام بر اثر مجموعه‌ای از نیروهای واردشده را بررسی می‌کند. از این حوزه از علم فیزیک که یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در علوم پایه و مهندسی به شمار می‌رود، تحت عنوان مکانیک نیوتنی نیز یاد می‌شود. در مکانیک کلاسیک حرکت اجسام ماکروسکوپی از حرکت یک سنگ پرتاب‌شده گرفته تا حرکت ماشین‌آلات و نیزحرکت اجسام موجود در آسمان مثل کهکشان‌ها، سیاره‌ها، ستاره‌ها و حتی هواپیماها بررسی می‌شود. در مکانیک کلاسیک بخش‌هائی وجود دارند که هر یک به بررسی رفتار جامدات، مایعات و گازها می‌پردازند. تا وقتی صحبت از تحلیل اجسام ماکروسکوپی (اجسام نسبتاً بزرگ در مقایسه با اجسام میکروسکوپی) است و سرعت حرکات نیز نزدیک سرعت نور نیست، تحلیل‌های مکانیک کلاسیک کاملاً دقیق و کاربردی است. وقتی اجسام کوچک شوند، باید به حوزه‌ی دیگر مکانیک یعنی مکانیک کوانتومی رفت. در جاهائی که هیچ یک از این روش‌ها قابل استفاده نیستند (نظیر سطوح کوانتوم با سرعت بالا) حوزه‌ای دیگر به نام نظریه میدان‌های کوانتومی (Quantum Field Theory) یا به اختصار QFT به کار می‌رود.

دوره فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT

در این دوره از فیزیک پایه که در ترم پائیز سال ۱۹۹۹ در دانشگاه MIT برگزار شده است، والتر لوین استاد مشهور هلندی دانشگاه MIT علاوه بر مطرح کردن مباحث پایه در مکانیک نیوتنی، مکانیک سیالات و نظریه سینتیکی گازها، درباره مباحثی جالب مانند ستاره‌های دوتائی، سیاه‌چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی، پدیده رزونانس، آلات موسیقی و … نیز توضیح می‌دهد.
این دوره شامل ۳۵ جلسه است که تمامی جلسه‌ها دارای زیرنویس انگلیسی هستند. یکی از ویژگی‌های خوب این درس استاد آن یعنی پروفسور والتر لوین است که فیزیک را به شکلی خلاقانه و کاملاً عملی با استفاده از ابزارهای کمک آموزشی یاد می دهد. مشاهده این دوره به تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند توصیه می‌شود.
شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان هر یک از جلسات این دوره، به صورت آنلاین آن را مشاهده کنید یا فایل تصویری آن جلسه را به همراه زیرنویس، دانلود کنید.

کتاب درسی این دوره

کتاب مرجع این دوره جلد اول کتاب فیزیک اوهانیان است. شما می‌توانید این کتاب را با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر به رایگان از کتابخانه پوناتو دریافت کنید:
فیزیک برای مهندسی و علوم پایه: جلد اول (اوهانیان و مارکرت) (ویرایش سوم ۲۰۰۶)

سایر منابع این دوره

شما می‌توانید سایر منابع مرتبط با فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT (شامل بخش‌های خواندنی برای هر جلسه، تمرینات مرتبط و …) را با کلیک بر روی دگمه زیر دانلود نمائید.
دانلود سایر منابع دوره آموزشی فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT

درباره استاد این دوره

پروفسور والتر لوین

پروفسور والتر هندریک گوستاو لوین یا به اختصار والتر لوین، استاد فیزیک بازنشسته دانشگاه MIT است. او در سال ۱۹۳۶ در هلند به دنیا آمد. از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ در رتردام هلند معلم فیزیک بود و همزمان در دانشگاه دلفت (TU Delft) در حال تحقیق در حوزه فیزیک هسته‌ای انرژی-پائین بود و نهایتاً در سال ۱۹۶۵ مدرک دکترای فیزیک خود را با گرایش فیزیک هسته‌ای از این دانشگاه دریافت کرد. پس از یک سال حضور در MIT یه عنوان محقق فوق‌دکترا، از سال ۱۹۶۶ به عضویت هیئت علمی این دانشگاه درآمد و هشت سال بعد به درجه استاد تمامی نائل شد و در مجموع به مدت ۴۳ سال به تدریس فیزیک پرداخت. او دارای نوآوری‌هائی در حوزه اخترفیزیک است اما عمده شهرتش به دلیل شیوه منحصربفرد تدریس فیزیکش است. والتر لوین در MIT سه کلاس درس فیزیک برگزار می‌کرد. اولی فیزیک مکانیک کلاسیک که برای دانشجویان سال اول کارشناسی طراحی شده بود؛ دومی فیزیک الکتریسیته و مغناطیس که برای دانشجویان سال‌های بالاتر کارشناسی بود و دیگری فیزیک ارتعاشات و امواج که عمدتاً برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی طراحی شده بود. جالب است که آخرین جلسه تدریس او در دانشگاه MIT بیش از دو میلیون بار در سایت Youtube دیده شده است. لوین تا سال ۲۰۱۴ بیش از ۴۵۰ مقاله در حوزه‌های مختلف فیزیک به چاپ رسانده است.

خرید پستی

اگر امکان دانلود یا مشاهده آنلاین این کلاس آموزشی برای شما فراهم نیست، می‌توانید با کلیک بر روی دگمه‌ی زیر و سفارش مجموعه فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT، تمامی قسمت‌های آن را از طریق پُست درب منزل خود تحویل بگیرید.
خرید پستی مجموعه فیزیک ۱: مکانیک کلاسیک دانشگاه MIT

درباره ی دانشگاه MIT

دانشگاه MIT
مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است که در سال 1861 تاسیس شده و دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی است. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل و ۴۷ مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران خود شده‌است. از میان ایرانیان فارغ‌التحصیل این دانشگاه می‌توان به وزیر سابق امور خارجه علی‌اکبر صالحی و محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *